Jdi na obsah Jdi na menu

Svatomartinské podkovičky

Každoročně na svátek Sv. Martina - to je ten, který nám vozí do Česka sníh - chodí děti z waldorfských školek v Semilech a Turnově a z prvních tří tříd semilské základní školy hledat poklad. Každoročně doufají, že potkají i toho Martina na koni.
Sehnat bílého koně, zimě-odolného jezdce a ještě k tomu Martina jmenovaného, to je trochu oříšek, no spíše kokosák,  a proto již několik let chystáme hromadu podkov, které děti na konci svého putování najdou. Školáci mají připravenou vždycky jednu podkovu pro každého, předškoláčci potom jednu pro celou školku.

Podkovy se neshánějí vždycky úplně špatně, jak by se mohlo zdát. Jízdáren a různých podobných "koňských" zařízení je v současnosti již dost a všude mají hromady starých, ošlapaných podkov. Tyhle "polotovary" se ručně zbaví hřebíků, kamínků, zašlapaného hnoje a jiných příměsí a lehce také rzi. Potom je dovezeme jednomu dobrému človíčkovi, který je umí opískovat a jejich povrch načernit. No a pak už je jenom schovat, aby je mrňata nenašla moc brzo.....