Jdi na obsah Jdi na menu

Informace pro školy a rodiče k probíhající revizi RVP

Informace pro školy a rodiče k probíhající revizi RVP

(rámcový vzdělávací program – závazný pro všechny školy)

Aktuálně:

10. 12. 2018 proběhla v Pardubicích schůzka zástupců waldorfských škol k tématu Revize RVP. Zde bylo domluveno, že se budu věnovat komunikaci s rodiči prostřednictvím rodičovských spolků a dále zajišťovat případnou komunikaci s politiky (hlavně poslanci PČR) k tématu.

Kromě tohoto textu přikládám ke zprávě také informativní leták k revizi RVP, který vznikl z iniciativy rodičovských spolků.

Pozadí a aktuální informace k revizi RVP:

 • Revizi RVP nepředcházelo odpovídající vyhodnocení stávajícího RVP. O zkušenosti alternativních škol s RVP se nikdo nezajímal.
 • Iniciativa ministerstva školství tedy není vedena potřebou škol, ale vlastní potřebou tzn. „shora“.
 • Revize pokračuje, ale většina aktuálních výstupů z pracovních skupin není veřejně přístupná. Důležité odkazy na dostupné informace najdete v závěru textu.
 • Chystá se pilotní ověření revidovaného RVP tzn., že by měl být brzy připraven k ověření.

Naše hlavní problémy / otázky:

 • RVP nevytváří možnosti, ale pouze stanovuje podmínky. My se musíme vždy výrazně přizpůsobit na úkor základů waldorfské pedagogiky!
 • Waldorfské vzdělávání je ucelený systém od 1. do 13. třídy na celém světě, ale nepasuje do RVP v ČR. Bohužel to neřeší ani revize RVP, zatím spíše zhoršuje.
 • Ověřování znalostí a tzv. uzlové body (co musí znát a umět všechny děti všech škol) jsou plánované povinně ve 3., 5., 7. a 9. třídě (znamená to jednotné školní osnovy?).
 • Zajímá se vůbec ministerstvo školství o alternativní školy? Dává jim možnost fungování a rozvoje v duchu dané alternativy?
 • Revize rámcových vzdělávacích programů (RVP) je rozplánována až do roku 2022 a nově vymezí rozsah i obsah vzdělávání společný pro všechny žáky.“ (Citace z tiskové zprávy ministerstva školství – odkaz viz níže). Opravdu toto chceme ve waldorfských školách?

Naše současné možnosti (…návrhy, požadavky):

 1. Legislativní změna – mít vlastní RVP nebo jinou záruku v legislativě (prosadit přes „naše“ poslance) – z diskuze na setkání 10. 12. 2018 vyplynulo, že se zatím jeví jako nereálná.

Minimálně je však můžeme požádat, aby tématu věnovali pozornost, protože už bylo ve sněmovně otevřeno - viz dále.

 1. V rámci revize prosadit modelový RVP vhodný pro alternativní či inovativní školy.
 2. V rámci revize prosadit uzlový bod pouze v 9. třídě – „cesty vzdělávání mohou být různé, ale cíl je společný“. Tuto možnost jsme podpořili na setkání 10. 12. 2018.

Jak na to?

 • Prostudovat leták v příloze a získávat další rodiče, aby se o téma zajímali.
 • Jako rodič a daňový poplatník se zajímat, co se vlastně děje. Naše školy také konají, ale bez rodičů to nepůjde.
 • Diskutovat téma na sociálních sítích, zapojovat se do probíhajících diskuzí, sledovat důležité webové stránky a reagovat.
 • Zjišťovat možnosti kontaktu na poslance PČR a kontakty poslat na email info@waldorf.semily.cz.

Důležitá fakta a další internetové odkazy:

Téma RVP je zásadní, ale pokud ministerstvo a vláda neuvidí zájem rodičů/veřejnosti, tak je dobrý výsledek velmi nejistý.

Zpracoval: Ivan Semecký

Semily, 4. 12. 2018